Race Results 2015-2016

You can access the full National E results by clicking the links below:

National E Spring Point Score 2015

National E Autumn Point Score 2015

National E Summer Point Score 2015

National E Club Championship 2015 - 2016

 

NB: All results below are across the line placings only.

30th April 2016 Autumn Pointscore

Mirror 1st McMissile (Helm: Campbell McKay), 2nd Firefly, 3rd Fast Glass

Moth 1st Stonecutter (Helm: Les Thorpe), 2nd Out of the Blue 

National E 1st Firewind (Helm: Dennis Paton), 2nd Costle, 3rd The Fury

Tasar 1st Mango Chili (Helm: Josh Faddy), 2nd Salty Dog III, 3rd Tasared Twice

16th April 2016 Club Championship

505 1st 4 Play (Helm: Stephen Johnco)

Contender 1st Chewbacca (Helm: Matt Mulder)

Laser 1st Goanna (Helm: Graham Hanna)

MG14 1st Tardis(Helm: Damian Ryan), 2nd Catchup

Mirror 1st  Spiegel (Helm: Steve Malone), 2nd Uppercut

Moth 1st Stonecutter (Helm: Les Thorpe), 2nd Smith 

National E 1st Firewind (Helm: Dennis Paton), 2nd The Fury, 3rd Miss Teak

Tasar 1st Vivace (Helm: Brad Stephens), 2nd Mango Chili, 3rd Recycled

9th April 2016 Autumn Point Score

Contender 1st Chewbacca (Helm: Matt Mulder), 2nd Ujio

Laser 1st Goanna (Helm: Graham Hanna)

Mirror 1st  Spiegel (Helm: Steve Malone)

Moth 1st Out of the Blue (Helm: Andrew Sim) 

National E 1st Firewind (Helm: Dennis Paton), 2nd The Fury, 3rd Petronella

Tasar 1st Another Roady (Helm: Pete Davies), 2nd Shenanigans, 3rd Tasared Twice

2nd April 2016 Autumn Point Score

MG14 1st Wet Willy (Helm: Tim Kremer), 2nd Catch Up

Mirror 1st  Wave Catcher (Helm: Cullen Hughes), 2nd Spiegel, 3rd Upper Cut

Moth 1st Out of the Blue (Helm: Andrew Sim) 

National E 1st Firewind (Helm: Dennis Paton), 2nd The Fury

Tasar 1st Tasared Twice (Helm: Gavin Brown), 2nd Mango Chili, 3rd Southern Stars

19th March 2016 Autumn Point Score except Tasars with a Club Championship Race

Formula Windsurfer 1st AUS 688 (Davis Howe), 2nd Sports Car, 3rd Pattye

MG14 1st Wet Willy (Helm: Tim Kremer), 2nd Tardis

Mirror 1st  Wave Catcher (Helm: Cullen Hughes), 2nd Firefly, 3rd McMissile

Moth 1st Stonecutter (Helm: Les Thorpe), 2nd Out of the Blue, 3rd Smith

National E 1stPetronella (Helm: Will Jones), 2nd The Fury, 3rd Miss Teak

Tasar 1st Mango Chili (Helm: Josh Faddy), 2nd Vivace, 3rd Another Roady

12th March 2016 Autumn Point Score, Handicap Start

505 1st 4 Play (Helm: Stephen Johnco)

Contender 1st Chewbacca (Helm: Matt Mulder), 2nd The Breaker (Visitor)

MG14 1st Wet Willy (Helm: Tim Kremer), 2nd Tardis 

Mirror 1st Wave Catcher (Helm: Cullen Hughes), 2nd Spiegel, 3rd Fast Glass

Moth 1st Out of the Blue (Helm: Andrew Sim), 2nd Smith, 3rd Moth

National E 1st Petronella (Helm: Will Jones), 2nd Costl-E, 3rd Firewind

Tasar 1st Rhymes with Orange (Helm: Bill Nixey), 2nd Recycled, 3rd Lucky Break

5th March 2016

505 1st 4 Play (Helm: Stephen Johnco)

Contender 1st Chewbacca (Helm: Matt Mulder), 2nd The Breaker (Visitor), 3rd Ujio

Formula Windsurfer 1st AUS 688 (Davis Howe), 2nd AUS 299

Laser 1st 4 Hot Spot (Helm: Nick Wilsher)

MG14 1st Tardis (Helm: Romana Ryan), 2nd Wet Willy

Mirror 1st  Wave Catcher (Helm: Cullen Hughes), 2nd Firefly, 3rd McMissile

Moth (Foiler) 1st Enter Sandman (Helm: Andrew Sim)

Moth (Scow) 1st Smith (Helm: Ian Sim)

National E 1st The Fury (Helm: Peter Nixey), 2nd Petronella, 3rd Costl-E

Tasar 1st Mango Chili (Helm: Josh Faddy), 2nd Vivace, 3rd Yes Darling

27th February 2016

505  1st 4 Play (Skipper: Stephen Johnco)

Contender 1st Cewbacca (Skipper: Matt Mulder), 2nd 2614, 3rd Ujio

MG14 1st Wet Willy (Skipper: Tim Kremer), 2nd Catch Up

Mirror 1st McMissile (Skipper: Campbell McKay), 2nd Firefly, 3rd Fast Glass

Moth (Foiler) 1st Stonecutter (Helm: Les Thorpe), 2nd Enter Sandman

Moth (Scow) 1st Smith (Helm: Ian Sim)

National E 1st Firewind (Skipper: Dennis Paton), 2nd The Fury, 3rd Miss Teak

Tasar 1st Vivace (Skipper: Brad Stephens), 2nd Yes Darling, 3rd Tasared Twice

 

20th February 2016

MG14 1st Wet Willy (Skipper: Tim Kremer), 2nd Catch Up, 3rd Tardis 

Mirror 1st Wave Catcher (Skipper: Cullen Hughes), 2nd Firefly, 3rd Fast Glass

Moth (Foiler) 1st Stonecutter (Helm: Les Thorpe), 2nd Enter Sandman, 

Moth (Scow) 1st Smith (Helm: Ian Sim)

National E 1st Firewind (Skipper: Dennis Paton), 2nd The Fury, 3rd Costl-E

Tasar 1st Mango Chilli (Skipper: Josh Faddy), 2nd Vivace, 3rd Another Roady

13th February 2016

Club Championship

505  1st 4 Play (Skipper: Stephen Johnco)

MG14 1st Catch Up (Skipper: Phil Marsden-Jones)

Mirror 1st Firefly (Skipper: Gavin Cooke), 2nd McMissile, 3rd Spiegel

Moth 1st Stonecutter(Skipper: Les Thorpe), 2nd Enter Sandman, 3rd Smith

National E 1st Firewind (Skipper: Dennis Paton), 2nd Costl-E, 3rd Miss Teak

Tasar 1st Mango Chilli (Skipper: Josh Faddy), 2nd Vivace, 3rd Boogie Time

 

 

6th February 2016

Autumn Point Score (Handicap Start)

Contender 1st 2408 (Skipper: Matt Mulder)

MG14 1st Wet Willy (Skipper: Tim Kremer), 2nd Tardis, 3rd Catchup

Moth (scow) 1st Smith (Skipper: Ian Sim) 

Moth (foiler) 1st Stonecutter (Skipper: Les Thorpe)

National E 1st The Fury (Skipper: Peter Nixey), 2nd Costl-E, 3rd Miss Teak

Tasar 1st Rhymes with Orange (Skipper: Bill Nixey), 2nd The Righteous & The Wicked, 3rd Salty Dog

30th January 2016

Marathon (decided by yardstick)

Division A 1st Stonecutter (Skipper: Les Thorpe), 2nd Mango Chili, 3rd Another Roady

Division B 1st Wave Catcher (Skipper: Cullen Hughes), 2nd Waterborne at Last, 3rd McMissile

 

16th January 2016

Club Championship

Laser 1st Hot Spot (Gordon Jagger)

Mirror 1st McMissile (Skipper: Campbell McKay), 2nd Firefly

National E 1st The Fury (Skipper: Peter Nixey), 2nd Miss Teak

Tasar 1st Mango Chilli (Skipper: Josh Faddy), 2nd Vivace, 3rd Boogie Time

Tasar (Traveller's Trophy Heat) 

1st Serendipity (Skipper: Hugh Tait), 2nd Mango Chilli, 3rd Vivace

 

9th January 2016

Autumn Point Score (HANDICAP START)

Formula Windsurfer 1st Aus 688 (David Howe)

MG14 1st Catchup (Skipper: Phil Marsden-Jones)

Tasar 1st Rhymes with Orange (Skipper: Bill Nixey), 2nd The Righteous and The Wicked, 3rd Tasared Twice

 

19th December 2015

Spring Point Score

505 1st 4 Play (Skipper: Stephen Johnco)

Laser  1st Spitting Tacks (Lawrence Shaw)

MG14 1st Wet Willy (Skipper: Tim Kremer)

Mirror 1st Wave Catcher (Skipper: Cullen Hughes), 2nd Fire Fly

National E 1st The Fury (Skipper: Peter Nixey), 2nd Firewind, 3rd Costl-E

Tasar 1st Mango Chilli (Skipper: Josh Faddy), 2nd Another Roady, 3rd Southern Stars

 

12th December 2015

Club Championship

Laser  1st Spitting Tacks (Lawrence Shaw)

MG14 1st Catch Up (Skipper: Phil Marsden-Jones), 2nd Wet Willy

Mirror 1st Firefly (Skipper: Gavin Cooke), 2nd Double Black

Moth 1st Smith (Skipper: Ian Sim)

National E 1st The Fury (Skipper: Peter Nixey), 2nd Petronella, 3rd Miss Muffet

Tasar 1st Mango Chilli (Skipper: Josh Faddy), 2nd Vivace, 3rd Another Roady

Formula Windsurfer 1st Aus 8 (Brett Morris), 2nd Aus 688, 3rd Sports Car

5th December 2015

Spring Point Score

Contender  1st Chewbacca (Matt Mulder)

Laser  1st Bundy On (Scott Middleton)

MG14 1st Wet Willy (Skipper: Tim Kremer), 2nd Catch Up

Moth 1st Stone Cutter (Skipper: Les Thorpe), 2nd Enter Sandman 3rd Smith

National E 1st The Fury (Skipper: Peter Nixey), 2nd Firewind, 3rd Petronella

Tasar 1st Mango Chilli (Skipper: Josh Faddy), 2nd Boogie Woogie, 3rd Vivace

Formula Windsurfer 1st Aus 81 (Grae Morris), 2nd Tucker Chick, 3rd Ben Lewis

28th  November 2015

Spring Point Score

505 1st 4 Play (Skipper: Stephen Johnco)

Contender  1st Chewbacca (Matt Mulder)

MG14 1st Wet Willy (Skipper: Tim Kremer), 2nd Catch Up

Moth 1st Smith (Skipper: Ian Sim), 2nd Stone Cutter, 3rd Enter Sandman

National E 1st Petronella (Skipper: Will Jones), 2nd Miss Muffet, 3rd Costl-E

Tasar 1st Mango Chilli (Skipper: Josh Faddy), 2nd Another Roady, 3rd More Edge

Laser  1st Bundy On (Scott Middleton)

21st  November 2015

Spring Point Score

505 1st 4 Play (Skipper: Stephen Johnco)

MG14 1st Wet Willy (Skipper: Tim Kremer), 2nd Catch Up

Mirror 1st Waterborne at Last (Skipper: Douglas Raftesath), 2nd Wave Catcher

National E 1st The Fury (Skipper: Peter Nixey), 2nd Firewind, 3rd Costl-E

Tasar 1st Mango Chilli (Skipper: Josh Faddy), 2nd More Edge, 3rd Another Roady

Formula Windsurfer 1st Aus 688 (David Howe), 2nd Sports Car, 3rd AUS 1126

 

14th November 2015

Spring Point Score

505 1st Go (Skipper: Cullen Hughes), 2nd S & M, 3rd 4 Play

MG14 1st Catch Up (Skipper: Phil Marsden-Jones), 2nd Wet Willy

Mirror 1st McMissile (Skipper: Campbell McKay), 2nd Fire Fly 

Moth 1st Enter Sandman  (Skipper: Andrew Sim), 2nd Smith

National E 1st The Fury (Skipper: Peter Nixey), 2nd Petronella, 3rd Costl-E

Tasar 1st Mango Chilli (Skipper: Josh Faddy), 2nd Vivace, 3rd More Edge

Formula Windsurfer 1st Niall Kinch, 2nd David Howe, 3rd Adam Craven

Green Fleet 1st Benedict, 2nd Spencer

 

7th November 2015

Club Championship

505 1st 4 Play (Skipper: Stephen Johnco)

MG14 1st Catch Up (Skipper: Phil Marsden-Jones)

Mirror 1st Wave Catcher (Skipper: Cullen Hughes), 2nd Fire Fly, 3rd Tiger Tale

Moth 1st Stone Cutter (Skipper: Les Thorpe), 2nd Enter Sandman, 3rd Smith

National E 1st The Fury (Skipper: Peter Nixey), 2nd Costl-E, 3rd Miss Teak

Tasar 1st Mango Chilli (Skipper: Josh Faddy), 2nd Vivace, 3rd Yes Darling

Formula Windsurfer 1st David Howe, 2nd Adam Craven

Green Fleet 1st Jack, 2nd Ben, 3rd Rick, 4th Spencer

31st October 2015

Spring Point Score (Handicap Start)

Laser 1st Hot Spot (Skipper: Tim Kremer) 

Moth 1st Enter Sandman (Skipper: Andrew Sim), 2nd Smith

National E 1st Petronella (Skipper: Will Jones), 2nd Costl-E, 3rd Miss Teak

Tasar 1st The Righteous & The Wicked (Skipper: Michael Payne), 2nd Boogie Time, 3rd Tasared Twice

 

24th October 2015

Spring Point Score

505 1st S & M (Skipper: David Johnson / Helm: Geoff Gill)

Laser 1st Spitting Tacks (Skipper: Lawrence Shaw), 2nd Goanna, 3rd Patch

MG14 1st Catch Up (Skipper: Phil Marsden-Jones), 2nd Beast

Mirror 1st Wave Catcher (Skipper: Cullen Hughes), 2nd Waterborne at Last, 3rd Fire Fly 

Moth 1st Enter Sandman  (Skipper: Andrew Sim), 2nd Smith

National E 1st The Fury (Skipper: Peter Nixey), 2nd Firewind, 3rd Miss Teak

Tasar 1st Mango Chilli (Skipper: Josh Faddy), 2nd Vivace, 3rd More Edge

Formula Windsurfer 1st Aus 38 (J. Lord), 2nd Aus 688, 3rd Aus 313

 

10th October 2015

Club Championship

Laser 1st Bundy On (Skipper: Scott Middleton), 2nd Aeolus, 3rd Tick Tack

MG14 1st Wet Willy (Skipper: Tim Kremer), 2nd Catch Up

Mirror 1st Wave Catcher (Skipper: Cullen Hughes), 2nd Waterborne at Last, 3rd Tiger Tale 

Moth 1st Smith (Skipper: Ian Sim), 2nd Stonecutter, 3rd Enter Sandman 

National E 1st The Fury (Skipper: Peter Nixey), 2nd Petronella, 3rd Firewind

Tasar 1st Another Roady (Skipper: Pete Davies), 2nd Mango Chilli, 3rd More Edge

 

You are here: Home Sailing Race Results 2015-2016